לפרטים נוספים או קביעת תור
 
 
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם
שם:
טל':
אימייל:
הודעה:
03-7712800
רציף הרברט סמואל 46, תל אביב
הפרעות בקצב הלב: מידע ותסמינים

 

באופן נורמלי ותקין, הלב מתכווץ ומזרים דם לכל הגוף. בלב מצויה מערכת חשמלית אשר שולחת סיגנלים ללב שיתכווץ ויזרים דם, כאשר המערכת הזאת משתבשת, נוצרת למעשה הפרעה בקצב הלב.
הפרעת קצב היא שינוי בקצב הלב הרגיל. למשל: החסרת פעימה, דפיקות לב איטיות או מהירות מהרגיל.
הגורמים להפרעת קצב:

  • בעיה במערכת החשמלית, או מחלה שהתיישבה על המערכת החשמלית עלולה לגרום לבעיות בקצב הלב, מאחר שהיא שולחת אותות בקצב לא סדיר.
  • מחלה בשריר הלב למשל: אוטם בשריר הלב, מה שגורם לאי זרימת דם וכתוצאה מכך האותות החשמליים משתבשים.   
חשוב לזכור כי לעיתים הפרעות בקצב הלב נגרמות ללא כל סיבה מוגדרת וברורה, אולם, יש גורמי סיכון שעלולים להביא להפרעות בקצב הלב, והם: עישון, שתיית אלכוהול, עודף בקפאין, מתח וסטרס ועוד.  

סוגי הפרעות קצב הלב:

פעימות מוקדמות – פעימה חשמלית מוקדמת של הלב גורמת לעיתים לתחושה של החסרת פעימה. לאחר שזה קורה, הלב נח לפרק זמן ארוך יותר עד לפעימה הבאה, וזאת הסיבה שאנשים רבים מרגישים שהלב מפסיק לפעום. במצבים כאלה, לא נדרשת התערבות רפואית והדבר חולף מעצמו.   

מהירות פרוזדורית (SVT - Supraventricular Tachycardia)  - מדובר בהפרעה שבה קצב פעימות הלב הוא מהיר במיוחד, יכול להגיע עד ל-1800 פעימות בדקה, לעומת 70 פעימות בדקה כאשר קצב הלב במצב נורמלי ותקין. הסיבה להפרעה זאת היא בקיומו של סיב הולכה חשמלי נוסף בשריר הלב.  
דופק לב מהיר גורם לרוב לסחרחורת, לכאבים בחזה, לקוצר נשימה ולעיתים גם לאובדן הכרה. במצבים אלה, יש לפנות במיידי לבית חולים והטיפול הראשוני יינתן דרך הווריד.  

פרפור פרוזדורים – מדובר בהפרעה הנפוצה ביותר, אשר מתפתחת עם העלייה בגיל.
הפרעה זאת באה לידי ביטוי בדופק לא סדיר שקורה כתוצאה מהיווצרות של הרבה מעגלים חשמליים בחלקו העליון של הלב.  
פרפור פרוזדורים מתפתח אצל חולי לב לרוב, אך עלול להתפתח גם בקרב אנשים שאינם סובלים ממחלת לב כלשהי. תופעה זאת אינה מסוכנת, אך היא עשויה לגרום להיווצרות קרישי דם בעליות הלב, ואלה עלולים להגיע למוח וע"י כך לגרום לאירוע מוחי. לפיכך על אף שהפרעה זאת אינה מסוכנת כלשעצמה, חשוב מאד לאבחן את הבעיה ולתת טיפול מונע קרישיות.  
הטיפול אינו קבוע ויש חולים שמקבלים טיפול תרופתי כדי להפוך את קצב הלב לסדיר, יש חולים אשר יקבלו טיפול תרופתי להאטת הדופק ויש חולים שיטופלו באמצעות צריבה של חלק מהמעגל החשמלי שמביא לפעילות חשמלית מהירה מהרגיל. טיפול זה הינו מוצלח מאד והבעיה לרוב נפתרת בעזרתה לצמיתות.
מהירות חדרית (VT - Ventricular Tachycardia)  - מקור הפרעת קצב הלב במקרים אלה נובע מדופק מהיר שמגיע מחדרי הלב. גם הפרעה זאת באה לידי ביטוי בדופק מהיר מהרגיל לעיתים ללא כל סיבה נראית לעין. הטיפול הניתן הוא תרופתי ולעיתים גם ע"י השתלת דפיברילטור אשר נותן שוק חשמלי ללב ובכך מסדיר את קצב פעימות הלב.  

פרפור חדרים (VF - Ventricular Fibrillation)  - במקרים אלה, הלב אינו מספיק לדחוף את הדם וכתוצאה מכך, לחץ הדם יורד משמעותית.  הטיפול האפקטיבי במצב זה הוא מכת חשמל לבית החזה באמצעות דפיברילטור. ברוב המקרים, פרפור חדרים הינו תופעת לוואי של מחלת לב, כתוצאה מהתקף לב.
במקרים מאוד נדירים עלולות הפרעות קצב מסוג פרפור חדרים להביא למוות. כאשר נגרם דום לב, יש צורך בהחייאה ומכות חשמל.

 
אבחון הפרעות קצב הלב:
האזנה ללב באמצעות סטטוסקופ, אק"ג , הולטר אק"ג וארגומטריה.
 
למידע נוסף

 

צוות תל אביב מדיקל סנטר עומד לשרותכם בכל שאלה או לתאום תור 
התקשרו 03-771-2800

 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

 

שירותים נוספים
מוקד רפואה דחופה
עיסוי רפואי
טיפול רפואי לתיירים
בדיקות תקופתיות
סקר מנהלים
 
 
 
ייעוצים של רופאים
ייעוץ קרדיולוג
ייעוץ נוירולוג
ייעוץ אנדדוקרינולוג
ייעוץ אוטולרינגולוג
ייעוץ גניקולוג
ייעוץ אורולוג
 
 
בדיקות אבחון
בדיקות אולטרה סאונד
בדיקות נוירולוגיות
בדיקות מעבדה
בדיקות קרדיאליות
 
 
 
 
מחלקות
קרדיאלית
אנדוקרינולוגית
נוירולוגית
אורולוגית
גניקולוגית
אף אוזן גרון
רפואה אסתטית
 
רישום לניוזלטר
 
 
 
תל אביב מדיקל סנטר - רח' הרברט סמואל 46, תל אביב
03-771-2800

© 2012-2018 Tel Aviv Medical Center TAMC